Kurallı Klasman – Gençler

Geleceğin Bilgi Teknolojisi (BT) ağları yakın gelecekte gerçek olması beklenen holografik video konferans, sürücüsüz arabalar ve etkileşimli robotlar gibi yenilikçi gelişmelerle karşı karşıyadır. BT veri transferinde amaç sadece hızı artırmak değil ayrıca kullanıcıların ihtiyaçlarına göre kendisini zekice uyarlayabilen ve bu sayede teknolojinin sıradan kullanıcıdan gizlenebilmesini sağlayan karmaşık sistemler oluşturmaktır. Yazılım ve donanım çözümlerinden, gelecekteki ağlar için ortaklaşa yararlanılacaktır.

Bu gelecek ağlarını oluşturma işi mevcut teknolojiyi uyarlamayı, yeni cihazlar üretmeyi ve kablosuz teknolojileri güçlendirmeyi gerektirir. Geleceğin akıllı şehri için temel oluşturmanın yolu hızlı ve güvenilir bir sistemden geçer. Kullanıcıdan belirli bir BT bilgisine ihtiyaç duymayacak bir sistem geliştirmek gereklidir. Teknolojiyi saklayarak sadece faydalar ve kolaylıklar kullanıcılara sunulur. Macaristan zeki ağlar için bir temel sağlayabilecek 5G araştırma merkezlerinden biridir.

Bu yılki görev yeni kablosuz düğüm cihazları yerleştirerek ve bunların arasında optik bir ağ oluşturarak bir şehirdeki ağı modernleştiren bir robot yapmaktır.