Program Hakkında

World Robot Olmpiad / Dünya Robot Olimpiyat, dünyada farklı ülkelerde uygulanan ve her ülkenin birincilerinin katıldığı uluslararası bir finalle sonuçlanan yerel ve ulusal turnuvalar serisidir. Bu turnuvaları düzenlemekteki amaç, çocukların ve gençlerin robot ve bilime karşı ilgilerini arttırmaktır. Dünya Robot Olimpiyatı, ilkokuldan üniversiteye dünyanın her yerinde tüm öğrencilerin fikir üretme ve problem çözme gibi yeteneklerini “düşündürücü ve eğitici robot turnuvaları ve aktiviteleri” düzenleyerek geliştirir. 

Asya kıtasında, sadece 12 ülke ile başlayan turnuvalar yaklaşık 85 ülkenin katılımıyla devam etmektedir. Türkiye’de 2014 yılından beri Bilim Kahramanları Derneği tarafından uygulanmaktadır.

Program Türkiye’de 3 alan altında 9 ayrı klasmanla yürütülmektedir: 

Kurallı Kalman

  • Kurallı Minikler Klasmanı: Hedef, 6 – 10 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için LEGO Education WeDo 2.0 robotu inşa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır. 
  • Kurallı Küçükler Klasmanı: Hedef, 9 – 12 yaş arası katılımcılardan oluşan her bir takımın oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için bir NXT, EV3 veya SPIKE™Prime robotu inşa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır.
  • Kurallı Yıldızlar Klasmanı: Hedef, 13 – 15 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için bir  NXT, EV3 veya SPIKE™Prime robotu inşa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır. 
  • Kurallı Gençler Klasmanı: Hedef, 16 – 19 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun masası üzerinde bir dizi görevi tamamlamak için bir  NXT, EV3 veya SPIKE™Prime robotu inşa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır. Kurallı Yıldızlar klasmanından farkı oyun masasındaki görevlerin daha zorlu ve karmaşık görevler olmasıdır.

Açık Klasman

  • Açık Minikler Klasmanı: Açık klasman proje bazlı bir klasmandır. Katılımcılardan sezonun temasına göre robotik çözümleri kullanarak bir model inşa etmeleri ve etkinlikte jüriye sergilemeleri beklenmektedir. WeDo klasmanı için, 6 – 10 yaş arası katılımcılardan oluşan takımlar WeDo 1.0/2.0 öğelerini kullanarak sezon temasına uygun bir model inşa ederek stantlarında sergilemeleri beklenmektedir.
  • Açık Küçükler Klasmanı: 9 – 12 yaş arası katılımcılardan sezonun temasına uygun şekilde diledikleri malzemeleri kullanarak robotik çözüm içeren bir model inşa etmeleri ve etkinlikte jüriye sergilemeleri beklenmektedir.
  • Açık Yıldızlar Klasmanı: 13 -15 yaş arası katılımcılardan oluşan takımlardan, sezonun temasına uygun şekilde diledikleri malzemeleri kullanarak robotik çözüm içeren bir model inşa etmeleri ve etkinlikte jüriye sergilemeleri beklenmektedir. 
  • Açık Gençler Klasmanı: 16 -19 yaş arası katılımcılardan oluşan takımlardan, sezonun temasına uygun şekilde diledikleri malzemeleri robotik çözüm içeren bir model inşa etmeleri ve etkinlikte jüriye sergilemeleri beklenmektedir. Açık Yıldızlar klasmanından farkı, daha kapsamlı ve karmaşık proje ve modeller üretmeleridir.

Futbol Klasmanı

10 – 19 yaş arası katılımcıların yer aldığı klasman, olabildiğince gerçek futbol oyununu yansıtmayı amaçlayan bir oyundur. İki takım, karşılıklı otonom robotlarıyla bir zemin / masa üzerinde kızılötesi ışınlar yayan bir topu takip ederek rakipten daha fazla gol atmaya çalışırlar.

Future Engineers

14 – 19 yaş arası katılımcılardan oluşan her takımın bir oyun masası üzerinde görevleri tamamlamak için diledikleri malzemeleri kullanarak robotu inşaa etmesi ve bir yazılım aracılığıyla programlamasıdır.

Her sezon programda, katılımcıların heyecanını canlı tutacak bir tema açıklanır ve her klasmanda takımlar belirlenen tema kapsamında farklı görevleri yerine getirirler. Her sezon Şubat’tan Kasım’a kadar sürer ve final ise her sene dünyanın başka bir ülkesinde yapılmaktadır.

Dünya Robot Olimpiyatı ile ilgili dünyadaki gelişmeleri takip etmek için: www.wro-association.org sitesini takip edebilirsiniz.