Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2019

Smart Cities /Akıllı Şehirler

Smart Cities / Akıllı Şehirler sezonuna 24 farklı şehirden 206 takım ve 579 çocuk ve genç katılım sağladı. Takımlar, Kurallı Minikler, Kurallı Yıldızlar, Kurallı Gençler, Açık Minikler, Açık Yıldızlar, Açık Gençler ve Futbol klasmanlarında çalışmalarını sergiledi.

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2019 – Katılan Takımların Listesi

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2019 – Ödül Alan Takımların Listesi

Kurallı Klasman

Mühendisler ve kod geliştiriciler, zararlı emisyonları azaltarak ve enerji tüketimini daha ekonomik hale getirerek daha sağlıklı bir ortamda yaşamamıza yardımcı olmak için uzun zamandır çalışmaktadırlar. Amaç ekolojik ayak izimizi en aza indirmek böylece rahat ve güvenli yaşamak. Bu, bilim insanlarının, binalarımızdaki çeşitli sistemler için otomasyona dayalı çözümler üretmelerine yardımcı olabilmek için bir robot yapmaları ve mat üzerindeki görevleri yerine getirmeleri beklenmektedir.

Kurallı Genel Kurallar

Kurallı Minikler Klasmanı

Kurallı Yıldızlar Klasmanı

Kurallı Gençler Klasmanı

Açık Klasman 

Bu klasmanda takımların görev aldıkları Akıllı Yönetim, Akıllı İş Yeri ve Akıllı Eğitim üzerine yenilikçi fikirler geliştirip robotik çözümler içeren projeler üretmeleri beklenmektedir.

Açık Genel Kurallar

Açık Minikler Klasmanı

Açık Gençler ve Yıldızlar Klasmanları

Futbol Klasmanı

Takımlar tasarladıkları ve programladıkları 2 robotu kullanarak, karşı takımın 2 robotuna karşı kızılötesi bir topla maç yapmaya ve gol atmaya çalışırlar.

Genel Kurallar

Sezon Fotoğrafları

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2019 Fotoğrafları

Uluslararası Katılım

Sezonun Kurallı Gençler, Kurallı Yıldızlar, Futbol, Açık Yıldızlar, Açık Gençler klasmanlarının birincileri olan 5 Takım, 8 – 10 Kasım 2019 tarihlerinde Macaristan’da gerçekleşen WRO 2019 Hungary’e katıldı.

Sezonun Kurallı Gençler, Kurallı Yıldızlar, Açık Gençler, Açık Yıldızlar klasmanlarında birinci ve ikinci olan 6 takım: 1 –  4 Ağustos tarihlerinde Danimarka’ da gerçekleşen WRO Friendship Invitational 2019 ‘a katıldı.

Kurallı Yıldızlar Klasman üçüncüsü ve dördüncüsü olan 2 takım, 11-17 Ağustos tarihlerinde Çin’de gerçekleşen World Adolescent Robot Contest etkinliğine katıldı.

Çin – Thunderforce ve Robotum Takımları