Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2023

CONNECTING THE WORLD

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar İzmir ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2023 turnuvasına 20 farklı şehirden 89 takım ve 244 çocuk ve genç katıldı. Takımlar, RoboMission Küçük Yıldızlar, RoboMission Yıldızlar, RoboMission Gençler, Geleceğin Mucitleri Küçük Yıldızlar, Geleceğin Mucitleri Yıldızlar, Geleceğin Mucitleri Gençler ve RoboSpor Tenis klasmanlarında çalışmalarını sergiledi.

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2023 Katılan Takımların Listesi

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2023 Ödül Alan Takımların Listesi

RoboMission Klasmanları

RoboMission – Genel Kurallar 

RoboMission  – Katılım Şartnamesi

Maç Sonuçları

RoboMission Küçük Yıldızlar

Sualtındaki yaşam çok önemlidir ve insanlar, sadece yiyecek ve temiz içme suyuna erişme açısından değil ve sellere karşı korunmak için bile ona bağımlıdır. Bu yüzden, suyun kirliliğe karşı korunması ve sualtı ekosisteminin korunup yenilenmesi büyük önem taşımaktadır.

Oyun alanında robot, gemi atıklarının yönetilmesine, mercan alanlarının yenilenmesine ve denizdeki sığ bir bölgeden bir balinanın kurtarılmasına yardımcı olacaktır.

RoboMission – Küçük Yıldızlar

RoboMission – Küçük Yıldızlar Yapım Kılavuzu

 RoboMission Yıldızlar

Telgrafın icadıyla birlikte, mesajları uzun mesafelere çok daha hızlı bir şekilde göndermek bir anda mümkün hale geldi. Ancak telgraf göndermek kablo gerektirmekteydi ve denizaşırı ülkelere mesaj göndermek hala gemilerle yapılmak zorundaydı.

Yıldızlar oyun alanında robotlar, deniz altı kablolarının kurulmasına ve onarılmasına, deniz altı sunucu çiftliklerinin kurulmasına ve açık deniz güneş panellerinin etkinleştirilmesine yardımcı olacaktır.

RoboMission – Yıldızlar

RoboMission – Yıldızlar Yapım Kılavuzu

RoboMission Gençler

Günümüz toplumu, her türlü eşyayı okyanuslar üzerinden taşıyan konteyner sevkiyatlarına dayanmaktadır. Geçmişte, bu tür taşımacılık Güney Amerika’daki Horn Burnu veya Afrika’daki Ümit Burnu gibi kıtaların kenarlarında uzun, tehlikeli yolculuklar yapmak zorunda olan gemilerle yapılırdı.

Gençler Klasmanında, robotunuz gemileri yüklemeye ve boşaltmaya, onlara yakıt vermeye ve onları açık denizlere yönlendirmeye yardımcı olacak.

RoboMission – Gençler

RoboMission – Gençler Yapım Kılavuzu

Geleceğin Mühendisleri Klasmanları

Panama Kanalı yapıldığından beri Panama, dünya çapında deniz lojistiği için merkezi bir nokta olmuştur. 160 ülkeyi birbirine bağlayan Panama Kanalı’ndan 144 nakliye rotası geçmektedir. Kanalı her yıl yaklaşık 14.000 büyük gemi kullanmaktadır. Panama ayrıca dünya çapındaki internet kablo ağının önemli bir parçası haline gelmektedir. Dijital teknoloji kullanımımız, büyük ölçüde okyanusların altındaki kablolar, veri merkezleri, uydular ve mobil bağlantılar gibi alt ögelerine bağlıdır. Sürdürülebilirlik, hem taşımacılık hem de teknoloji alanında giderek daha önemli hale geliyor. Robotlar, hem taşımacılık hem de dijital teknoloji altyapısının daha güvenli ve verimli çalışmasına yardımcı olabilir. 

2023 sezonunda takımlar, yaşamsal ve endüstriyel alanlardaki küresel bağlantılarımız için lojistiğin, dijital teknoloji fiziksel altyapısının ve sürdürülebilirliğin önemini ve robotik sistemlerin bunda nasıl bir rol oynadığını öğreneceklerdir.

Geleceğin Mucitleri – Katılım Şartnamesi

Geleceğin Mucitleri – Genel Kurallar

Geleceğin Mucitleri – Görevler

RoboSpor Tenis Klasmanı

Bu klasmanda takımlar, tenis maçında diğer takımların robotlarıyla rekabet edebilecek robotlar tasarlarlar.

RoboSports –  Katılım Şartnamesi

RoboSports – Genel Kurallar

Sezon Fotoğrafları

Fotoğraflar

Uluslararası Katılım

RoboMission klasmanlarında ROBARMY1, ROBALANYA, Geleceğin Mucitleri klasmanlarında MLS JUNIOR ve GODZILLAROBOTICS takımları 21 – 44 Eylül’de Danimarka’da düzenlenen WRO Friendship Invitational 2023’e katıldı.

RoboMission klasmanlarında ÇAKATECH, ALBATROS ve JUNIOR ALTAŞ takımları, Geleceğin Mucitleri klasmanınıda PROVIDERS takımları 7 – 9 Kasım’da Panama’da düzenlenen WRO International Final 2023’e katıldı.

Panama’daki etkinlikte ayrıca Türkiye olarak 2024 yılında ev sahipliğimiz için Panama Türkiye Büyükelçimiz Sayın Lebibe Gülhan Ulutekin’in ve Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir ve Başkan Vekilimiz Fatma Bezek’in katılımı ile World Robot Olympiad bayrağını devraldık.