Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2022

MY ROBOTS MY FRIENDS

Fuar İzmir ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2022 turnuvasına 26 farklı şehirden 144 takım ve 405 çocuk ve genç katıldı. Takımlar, RoboMission Küçük Yıldızlar,RoboMission Yıldızlar, RoboMission Gençler, Geleceğin Mucitleri Küçük Yıldızlar, Geleceğin Mucitleri Yıldızlar,Geleceğin Mucitleri Gençler ve RoboSports Tenis klasmanlarında çalışmalarını sergiledi.

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2022 Katılan Takımların Listesi

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2022 Ödül Alan Takımların Listesi

Geleceğin Mucitleri Sezon Toplantı Yayını

Geleceğin Mucitleri Sezon Toplantı Sunumu

RoboMission ve RoboSports Sezon Toplantı Yayını

RoboMission ve RoboSports Sezon Toplantı Sunumu

RoboMission Klasmanlar

RoboMission – Genel Kurallar 

RoboMission  – Katılım Şartnamesi

Maç Sonuçları

 RoboMission  Küçük Yıldızlar

Evde ve günlük yaşantımızda kullandığımız çok sayıda robot uygulaması vardır. Bahçemizde çeşitli görevleri yerine getirebilen robotlar, havuzları temizleyen, bitki eken veya çiçek açan robotlar örnek olarak verilebilir.

Oyun alanında robot, çimleri kesme ve kötü otları toplama görevlerini üstlenir. Aynı zamanda robotun yoluna çıkan uğur böceklerine dikkat etmesi ve onları emniyete alması gerekmektedir.

RoboMission – Küçük Yıldızlar

 RoboMission Yıldızlar

Bir kurtarma robotu, tehlikeli veya zor görevler içeren acil bir durumda kurtarma görevlilerini destekler. Bu robotlar, ısıya karşı dayanabilmeli, enkaz veya merdivenleri aşabilmeli, yaralı kişileri tespit edebilmeli, tehlikeli maddeleri taşıyabilmeli ve bilinmeyen ortamların resimlerini çekebilmelidir. 

Oyun alanındaki robotun görevleri, bir fabrikadaki yangına yardım etmek ve yangını söndürmek, tehlikeli kimyasalları taşımak ve kurtarma çalışmaları için fabrikadaki insanların konumu hakkında bilgi sağlamaktır. Aynı zamanda robot fabrika yolundaki bilinmeyen alanı başarı ile geçmek zorundadır.

RoboMission – Yıldızlar

RoboMission Gençler

Robotların gündelik hayatımızda bizi destekleyebileceği veya bize yardımcı olabileceği pek çok aktivite bulunmaktadır. Robotlar bize bir müzede yaratıcı şekillerde yön gösterebilir veya bize sıkıcı veya zorlu görevlerde yardımcı olabilir. 

Yaşça büyük kişiler konu olduğunda, robotlar bakım ve hastaneye ulaşım robotu görevlerini üstlenir. Kirli çamaşırları hastanenin çamaşır odasına götürmek, farklı odalara su götürmek, hastalarla vakit geçirmek gibi görevler üstlenir. Aynı zamanda, hastane koridorlarında dolaşırken hemşirelere ve ziyaretçilere dikkat etmesi gerekir.

RoboMission – Gençler

Geleceğin Mühendisleri Klasmanlar

Bu klasmanda takımlar robotik alanındaki düzenli gelişmeleri ve yeni robotların insanların bulunduğu ortamlarda daha iyi bir şekilde hareket etmesini sağlamak için robot veya robot modeli geliştirmelidir. 

Geleceğin Mucitleri – Katılım Şartnamesi

Geleceğin Mucitleri – Genel Kurallar

Geleceğin Mucitleri – Görevler

Geleceğin Mucitleri – Takım Koçları İçin Bilgilendirme

RoboSports Tenis Klasmanı

Bu klasmanında takımlar, diğer takımların robotlarıyla rekabet edebilecek robotlar tasarlarlar.

RoboSports –  Katılım Şartnamesi

RoboSports – Genel Kurallar

Sezon Fotoğrafları

Fotoğraflar

Uluslararası Katılım

RoboMission Klasmanın’da KT ROBOTICS, SIRIUS,ROBARMY-1, GLADIATORS Spor Klasmanın’da S-BRO takımları 1 – 4 Eylül’de Macaristan’da düzenlenen WRO Friendship Invitational 2022’e katıldı.

RoboMission Klasmanın’da SPARK, ÇAKABOTS, COME ON takımları, Geleceğin Mucitleri Klasmanın’da ROBİSTİM STARS, ARES takımları, Spor Klasmanın’da SİRİUS takımı 17 – 19 Kasım’da Almanya’da düzenlenen WRO International Final 2022’e katıldı.